Ja putujem

Iskoristite prednosti registriranih članova!
Upišite svoje podatke za logiranje

Join the forum, it's quick and easy

Ja putujem

Iskoristite prednosti registriranih članova!
Upišite svoje podatke za logiranje

Ja putujem

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ja putujem

Free forum for free travel





NA ŽALOST OVAJ FORUM SE ZATVARA.......



















3 posters

    SLOBOOOODAAAAAA............

    sju_rod
    sju_rod
    Admin
    Admin


    Registration date : 03.02.2008

    SLOBOOOODAAAAAA............ Empty SLOBOOOODAAAAAA............

    Postaj by sju_rod 28/12/2018, 20:39

    Danas mi je bil zadnji dan "rada" u firmi i sad sam slobodan do iduče nedjelje iliti do 06.01.2019. što i bez kalkulatora daje čistih devet dana,eeee,devet dana.....konačno se bum naspaval...a i odmoril tak da sam stvarno dobro raspoložen.Jes da imam šljake po kući(jer mi se kčer vrača doma,ona bu gore a sinček i mi dijelimo donju etažu,tak da budemo opet skupa) ali ništa strašno (nadam se) od posla malo prepravljanja prostorija i tu i tam farbanje i naravno na kraju selidba ali sve onak leđero bez panike....sve u svemu nalazim se u jednoj opuštajučoj fazi..... Cool drunken santa živjeli.....
    Brzi
    Brzi
    Moped
    Moped


    Registration date : 01.06.2010

    SLOBOOOODAAAAAA............ Empty Re: SLOBOOOODAAAAAA............

    Postaj by Brzi 28/12/2018, 21:30


    Ajde nek si i ti malo slobodan  Smile  Samo baš ti nije neko vrijeme za pituranje ali kaj se može, siguran sam da buš ti to odradio kak treba.

      Ja danas skužio da ova hladnoća izgleda odgovara mom auteku pa dok ne dojde vrijeme da motor provozam malo sam propuhao makinu i skužio da mi kazaljka turba "malo" življa no inače i ide puno dalje, pa malo da se pohvalim  Laughing





    Naravno da me, kad sam mu ovo pokazao moj meštar odma našpotao da pripazim ako ne želim kod njega ostaviti puuuno novčića  Laughing
    sju_rod
    sju_rod
    Admin
    Admin


    Registration date : 03.02.2008

    SLOBOOOODAAAAAA............ Empty Re: SLOBOOOODAAAAAA............

    Postaj by sju_rod 29/12/2018, 20:36

    dobar si....ja se baš i nemrem tak voziti i to iz razloga kaj mi je izgleda otišel alternator jer čim skinem klemu sa akumulatora on krepa a sad nemreš nači meštra tak da se uopče ne vozim,za neke sitnice uzmem od Robija tutača ali to samo na kratko,uglavnom trenutačno sam nepokretan.....ako ko zna kakvog strujiča(ne moram ni reči da mora biti jeftin) nek veli jer auto moram imati posle nove....pa pomagajte.... Sad
    Brzi
    Brzi
    Moped
    Moped


    Registration date : 01.06.2010

    SLOBOOOODAAAAAA............ Empty Re: SLOBOOOODAAAAAA............

    Postaj by Brzi 29/12/2018, 22:37

    Na žalost ne znam za takvog. Točnije dva "jeftina" su mi "servisirala" anlaser dok sam vozio TDIa i nijednom nije izdržalo godinu dana 😠  Nakon toga otišao kod Kafeša na Samoborskoj, platio blizu 600 kn ali dobio stari automat, ležaje, četkice i kolektor, račun i pismenu garanciju. 2 i pol godine nakon toga auto prodan a anlaser i dalje veselo vrti ko novi.
      Znam da se uvijek gleda svaka kuna ali je sam na teži način naučio da nekad nije pametno štedit .

      Možda su ti otišle diode pa ako imaš koga poznatog da ih ispita, to kupiš u dučanu i zamijeniš za 5 minuta.
    Borris
    Borris
    Moped
    Moped


    Registration date : 13.05.2009

    SLOBOOOODAAAAAA............ Empty Re: SLOBOOOODAAAAAA............

    Postaj by Borris 30/12/2018, 23:22

    dečki moji dragi .....svi meštri i ovakvi i onakvi imaju svoju cjenu , koja nama uvek zgleda prevelka...tak da je Brzi u pravu , bolje platit malo više i napravit kak treba , jer je to u principu jeftinije....a sad malo o kvaru...Rudek moj dragi , nikad ali baš nikad nesmeš odspajati aku dok motor radi , pogotovo na autima koji imaju elektroniku , jer može doči do velikih šteta na istoj (obično i dođe) a jel alternator puni , to je vrlo jednostavno ispitat sa običnim voltmetrom a odmah i vidiš jel regler (kod modernijih elektronski sklop u alternatoru) održava pravilni napon punjenja....cca 14,2 do 14,8 volta....a moj Brzi , htel bi videt majstora koji za 5 min promeni diode....kod nekih auti ti treba skoro vura za skinut alternator...pogotvo ak treba skidat usisnu granu...ovo danas nisu fičeki....a ni neki alternatori nisu jednostavni za raskopat (ko recimo fičekov ili puntov) i još jedna stvar ....neki alternatori moraju imati vanjsku pobudu jer bez nje nemogu proizvodit struju....točnije , kad odspojiš aku , on nema pobudu i nemre delat .....tolko od mene...
    sju_rod
    sju_rod
    Admin
    Admin


    Registration date : 03.02.2008

    SLOBOOOODAAAAAA............ Empty Re: SLOBOOOODAAAAAA............

    Postaj by sju_rod 31/12/2018, 14:03

    je da,moj fordić je puuuun eletronike...........nema je ni u tragovima,čista prava mehanika a zapravo nisam ja ni skidal klemu,bilo je dovoljno da je otpustim i auto je krepal a sad dal je alternator ili regler ili nekaj treče to bi ipak moral mešter otkrit i to bum moral pričekat na žalost...........
    Brzi
    Brzi
    Moped
    Moped


    Registration date : 01.06.2010

    SLOBOOOODAAAAAA............ Empty Re: SLOBOOOODAAAAAA............

    Postaj by Brzi 31/12/2018, 20:46

    Znam za to skidanje kleme ali sam zaboravio napomenuti. Ja već cca 2 godine imam u upaljaču utaknutu spravicu s dva USB-a sa prikazom napona tako da u svako doba znam da li alternator radi ili ne. Nešto slično ovome: 
    https://www.ebay.com/itm/Car-Charger-5V-3-1A-Quick-Charge-Dual-USB-Port-Cigarette-Lighter-Adapter-Voltage/132771020589?hash=item1ee9c4ff2d:m:mOSwHR22X_guvkmALKOECPg
      potrošio 15-tak kuna i uvijek znam napon, a i dobro dođe za kameru, punjenje mobitela ili navigacije.

      Boris u pravu si što se tiče demontaže, zaboravih da kod mnogo novih vozila nema mjesta ni čačkalicu ubacit pod haubu. Zato se ja držim svog 20-godišnjeg Volva T5 na kojem ima još dosta mjesta i 90 % stvari mogu sam odradit.  bounce 

       Uglavnom Ruda, sretno u potrazi za majstorom i u svakom slučaju uzmi nekog provjerenog i s kakvom-takvom garancijom da se ne opečeš. Što se tiče elektronike budi siguran da je tvoj Ford ima puno više nego što ti misliš.
    Brzi
    Brzi
    Moped
    Moped


    Registration date : 01.06.2010

    SLOBOOOODAAAAAA............ Empty Re: SLOBOOOODAAAAAA............

    Postaj by Brzi 2/1/2019, 20:30

    Ima li kakvih novosti? Jesi li našao kakvog strujića i kaj kaže ako jesi, ili si sav u maleraju?
    sju_rod
    sju_rod
    Admin
    Admin


    Registration date : 03.02.2008

    SLOBOOOODAAAAAA............ Empty Re: SLOBOOOODAAAAAA............

    Postaj by sju_rod 2/1/2019, 23:17

    evo danas je pal dogovor da se radi u subotu u jutro a koliko košta to mi u principu ne može reči jer može biti nekoliko stvari (diode,četkice,neka žica...)pa kad ga skine i raskopa onda bumo znali,tak da sam malo u neizvjesnosti ali ježi ga,to treba napraviti i nema druge.....
    Borris
    Borris
    Moped
    Moped


    Registration date : 13.05.2009

    SLOBOOOODAAAAAA............ Empty Re: SLOBOOOODAAAAAA............

    Postaj by Borris 3/1/2019, 15:36

    e moj Rudek ! tvoj Ford nema elektronike ni u tragovima ?????? to znači da nema ABS , ARS, maf senzor , lambda sondu , senzore temperature ,otvorenosti gasa ,broja okretaja ,aktiviranja zračnih jastuka , itd , itd........a ja znam da ima sve to.....znači da ima elektronike ko javni šekret govna ! a baš me zanima kak si zaključil da nekaj ne dela . samo po tome kaj se zgasil kad je klema zgubila kontakt ??? ako ima alternator sa vanjskom uzbudom onda je logično da se zgasl ,jer su injektori ostali bez struje i zatvorili dovod goriva....to kaj nema svječica koje bi ostale bez iskre kod modernijih dizla niš ne znači....pa nije to motor od starog Dajca....jel ti se spraznil aku ????? ak nije , znači da puni....ak je znači da je nekaj u kvaru...baš me zanima kaj bu rekel majstor......
    sju_rod
    sju_rod
    Admin
    Admin


    Registration date : 03.02.2008

    SLOBOOOODAAAAAA............ Empty Re: SLOBOOOODAAAAAA............

    Postaj by sju_rod 3/1/2019, 20:59

    pa evo majstor je bil,ali prvo da ti velim "kak sam zaključil" prvo mi se zapalila lampica od akumulatora i kak sam bil na dostavama odlučil sam da bum napravil još dvije jer su mi usput i nakon druge dostave jedva sam otključal auto sa daljinskim( brava mi ne radi pa više nebi mogel niti otključat auto)moral sam tiskat nekoliko puta i mijenjat poziciju i slabije je vrtil i kak sam ga uspel upalit došel sam doma i nazval frenda koji ima istog mondea a on je prije dva dana mijenjal akaš da ga pitam kak se to njemu dogodilo i kolko košta novi.Rekel mi je da mu se zapalila lampica i pošto mu je akaš več stari odmah je znal da je to kvar otišel je u dučan i kupil novoga za 680 kuna i sad je sve u redu.I poslušal sam ga BEZ provjere i otišel u Interspar po novi koji košta 480 kuna isto 75 amper sati.Kad sam ovog skinul i metnul novi opet se lampica upalila i po tom sam znal da akaš nije,vratil sam novi u dučan i dobil lovu koju sam dal.TAD sam probal sa skidanjem plusa ali čim je izgubil kontakt on je krepal.I od tad tražim strujića koji bude ustanovil kvar i evo jučer dođe sa mjernim instrumentom i veli da aku ima 12,i nešto volti a da alternator daje oko 9 volti i da je kvar u alternatori i da se bude točno znalo kad  ga skine i da se to bude radilo ili u petak ili u subotu ali sigurno jedan od ta dva dana..............eto to ti je cijela priča...........
    I da zaboravil sam reči da kolko ja znam ak je sve ispravno,znači alternator i sve uz to mogu skinuti akumulator van iz auta i auto treba normalno delati bar je tak bilo da li ovi novi to ne mogu neznam ali mislim da moj ford iz 2004 godine može raditi i voziti se i bez akumulatora koji je "uglavnom" potreban za paljenje,tak da sumnjam da je to tak kak  ti pričaš možda neke novije tipe ali sumnjam u to........
    Brzi
    Brzi
    Moped
    Moped


    Registration date : 01.06.2010

    SLOBOOOODAAAAAA............ Empty Re: SLOBOOOODAAAAAA............

    Postaj by Brzi 3/1/2019, 23:03

    Nemoj baš previše bit siguran i isprobavat sreću sa skidanjem kleme. Alternator je u stvari običan generator izmjenične struje i akumulator na neki način služi kao "stabilizator napona" u slučaju ako elektronika (regler i diode) ne odrade savršeno svoj posao. Dok je u sistem spojen akumulator on uvijek daje određeni otpor koji ne dozvoljava naglije oscilacije struje i napona koje vrlo lako mogu spaliti elektroniku.

       Tak ti ja na moru imam panele i regulator punjenja koji pune akumulatore (hvala Dragecu), ali sam uvijek izričito bio upozoravan da OBAVEZNO prvo spajam baterije na regulator i tek onda smijem spojiti panele. Kad bi se prvo spojili paneli oni na suncu daju napon do 20V koje sama elektronika, bez otpora akumulatora ne može ograničiti na 14V pa bi došlo do pregaranja regulatora.

       Uglavnom želim ti što manji trošak i brz povratak na cestu. Javi u čemu je bio problem.
    Borris
    Borris
    Moped
    Moped


    Registration date : 13.05.2009

    SLOBOOOODAAAAAA............ Empty Re: SLOBOOOODAAAAAA............

    Postaj by Borris 4/1/2019, 21:04

    Rudek , ja se ispričavam na onom "kak si ustanovil" ali ti nisi prije nigde napisal da se upalila lampica punjenja.....a ja nisam vidoviti Milan...tak da to nisam mogel znati...naravno da nekaj ne štima sa punjenjem ak gori lampica ( dal regultor punjenja ili alter (diode , špula ili kakav kontakt, itd) to tek treba ustanoviti. prema naponu punjenja kaj je majstor zmeril , meni zgleda koda su probile dve diode .....al bumo vidli...da se ne delam pametan. I moram jš nekaj reči...Brzi je dosta točno i jednostavno opisal ulogu aku u el. sistemu...o tom bi mogel napisat celu stranicu ali nema potrebe .....i daj molim te shvati da tvoj Ford spada među "nove" aute kaj se tiče struje ....ovo kaj ti pričaš , važilo je za aute iz 70tih i 80tih godina....probaj to shvatit....meni kad je krepal aku ( napon mu je pal 11,9 volta) i ja sam ga probal zapalit, nije anlasal , nego je elektronika poludila-brisači su počeli delat, žmigavci , bravice u vratima otključavat i zaključavat.......amoj je malo stariji......nego ne vidim zakaj te u stvari uvjeravam.....želim ti da što brže jeftinije popraviš auto.....
    sju_rod
    sju_rod
    Admin
    Admin


    Registration date : 03.02.2008

    SLOBOOOODAAAAAA............ Empty Re: SLOBOOOODAAAAAA............

    Postaj by sju_rod 5/1/2019, 12:13

    nisam napisal jer sam "samo" kratko iznesel svoj problem a na kraju sam moral ispričali cijeeeeluuuu priču,no dobro,tj.nije dobro....sad malo prije mi se javil strujič i kaj mi je sve nadrobil skoro me je šlak strefil....nemojte me uzeti za riječ možda nisam sve zapamtil,ježi ga preko telefona i loše vijesti ne skužiš sve kak treba,dakle otišlo je kučište  od četkica i četkice ili  mi je rekel nosač četkica,tak nekak,staljen je regulator napona,pa lageri,pa zatezač remena i....neznam više.....problem je kaj traže dijelove jer:alternator je nekakve američke marke,jel reko vitas ili tak nekak i za njega nezna niti dal ima niti koliko bi koštali dijelovi,dok ne nađu neznam,okruglo bi cifra bila onak na pamet oko 800 kuna i pošto se nezna točno možda može malo dole ali i gore tak da sam u totalnom bedu........najbolja fora mi je njegova konstatacija na moje kukanje zbog love da imam auto koji je viša srednja klasa i da na žalost je to tak...a ja njemu da po onom koliko ja imam primanja uopče ne bi smel imat auto,nikakav,bez obzira na klasu i cijenu ali da i ja kao i pol milijuna hrvata imamo aute koji su iznad naših mogučnosti......no sve u svemu kad se vrati mali od nabave reči če mi koliko to sve košta....u ovom trenutku to još uvijek neznam pa ču vas ostaviti u neznanju ko i sebe.....
    Brzi
    Brzi
    Moped
    Moped


    Registration date : 01.06.2010

    SLOBOOOODAAAAAA............ Empty Re: SLOBOOOODAAAAAA............

    Postaj by Brzi 5/1/2019, 22:29

    Au, nije dobro! 

      Moj ti je savjet da se malo i ti raspitaš jer ovako na brzinu google kaže: 

      1)  https://www.autokreso.hr/ford--mondeo-iii-saloon-b4y-4721--2-0-tdci-96kw-16453/kategorija-proizvoda/elektrika/generator-alternator/
      2)  https://www.silux.hr/proizvodi/motor/autoelektrika/alternator/281393/alternator-ford-jaguar-115-a-53-mm?car=121903

      ili iz Engleske:

      https://www.ebay.co.uk/itm/FORD-TRANSIT-2-0TDi-TDCi-FWD-RWD-2002-2006-ALTERNATOR-BRAND-NEW-WITH-PULLEY/220323619849?fits=Car+Make%3AFord%7CCars+Type%3A2.0+TDCi&hash=item334c4fa409:g:2EgAAOSwofxUkx3i:rk:8:pf:0&LH_ItemCondition=3

    https://www.ebay.co.uk/itm/Fits-FORD-Mondeo-2-0-TDCi-GE-Alternator-2001-on-1925UK/371974819405?fits=Car+Make%3AFord%7CCars+Type%3A2.0+TDCi&hash=item569b6d4e4d:g:Y7YAAOSwNuxXcS2T:rk:13:pf:0&LH_ItemCondition=3


      Sve novo i s garancijom! Naravno uvijek se još može preko nekoga i neki rabat izvuč pa da ispadne još jeftinije.
      Moj majstor je uspio prokljuviti gdje strujići nabavljaju dijelove i za moj alternator (Bosch) smo za manje od 50 kn dobili lagere, četkice i kolektor, pa mi se ovo tvoje čini malo puno. Isto tako se na Volvu S40/V50 s Fordovim 1,6D motorom alternatori vole razletit i ljudi kupuju nove po 800 - 1200 kn. To im se događa obično na 150 - 200 000 km!

      U svakom slučaju vidi jer koliko god da sam bez love ako je 200 kn više novi s garancijom - ja bi uvijek išao na novi. Uostalom koliko znaš tog majstora i daje li ti kakav račun i garanciju na posao (pismenu naravno), ili ...
    sju_rod
    sju_rod
    Admin
    Admin


    Registration date : 03.02.2008

    SLOBOOOODAAAAAA............ Empty Re: SLOBOOOODAAAAAA............

    Postaj by sju_rod 6/1/2019, 20:35

    na žalost auto sam dobil tek danas pa evo da vas izvjestim.....
    nakon mojeg jamranja o cijeni svega a razgovor je imeđu praktički tri osobe,moj zetovac koji mi je preporučil tipa koji u biti kuži elektriku ali ne radi nego samo nabavlja dijelove i konačno treči i to majstor koji i dela....e pa sad razgovor sa ovim pa onim pa sa zetom je rezultiral smanjenju troškova ali i dijelova pa konačna cijena iznosi 480 kuna ali nisu zamjenili taj regulator napona "jer je samo malo napuhnut ali ispravan" nisu zamjenili drugi španer ili remenicu,nemam pojma ali su sredili četkice i lagere i prvi zatezač tj remenicu jer je bila otkrhnuta i ona je rezala remen i "vjerovatno je prerezala prvi put remen jer je bilo komadića tog starog remena u alternatoru i vjerovatno su(prijašnji vlasnik) zamjenili samo remen a ne i tu oštečenu remenicu koja sad i ovaj remen reže i ošetila je i ovaj remen ali je još dobar i u skoroj budučnosti bude se i ovaj moral mijenjati"....e sad,da li je sve to točno neznam ali može biti...uglavnom promjenili su ono kaj su trebali da bi alternator funkcioniral i tu prvu oštečenu remenicu da dalje ne grize remen i to sve skupa dođe 480 kuna i sad je ok a bumo vidli kak bu dalje....samo se nadam da ono kaj su rekli da su zamjenili da to i jesu inače.....u ku...

    Sponsored content


    SLOBOOOODAAAAAA............ Empty Re: SLOBOOOODAAAAAA............

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: 11/5/2024, 19:23.