Ja putujem

Iskoristite prednosti registriranih članova!
Upišite svoje podatke za logiranje

Join the forum, it's quick and easy

Ja putujem

Iskoristite prednosti registriranih članova!
Upišite svoje podatke za logiranje

Ja putujem

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ja putujem

Free forum for free travel





NA ŽALOST OVAJ FORUM SE ZATVARA.......



















    Malo stučnog štiva o gumama

    Dragec07
    Dragec07
    Admin
    Admin


    Registration date : 02.02.2008

    Malo stučnog štiva o gumama Empty Malo stučnog štiva o gumama

    Postaj by Dragec07 15/10/2010, 11:13

    Dolaze hladniji dani a mi se i dalje vozimo. Podsjetnik na nove uvjete na cesti nikada nije na odmet.

    Temperature se već spuštaju ispod 8 celzijusovaca, pa svakako treba imati na umu da uobičajene ljetne motorističke gume više nemaju gripa i ne zagrijavaju se kao prije.

    Pa evo i jednog stručnog članka:

    Za razliku od ostali proizvođaća koji igraju na kartu više smjesa gazećeg sloja, Metzeler modelom M5 ide kao i Continental kod zadnjih modela sa tehnologijom izrdae karkase sa različitim zonama naprezanja. Ukratko, uloga karkase kao kostura ili nosivog dijela gume, ima veliku ulogu , odnosno kada su performanse u pitanju istu kao i smjesa gazečeg sloja. O njoj ovisi stabilnost pri velikim brzinama, preciznost i upravljivost, grijanje gume, i ukoliko gledamo kroz velićinu kontaktne površine sami grip gume.
    Kod ostalih guma, proizvođaći karkasu naprežu na određenu vrijednost za koju smatraju da je dobar kompromis i koja obuhvaća sve gore navedene parametre.
    Da bi bilo jasnije , radi se o sljedećem. Da bi guma imala stabilnost pri velikm brzinama, treba što čvršću i jaču karkasu. Da bi guma imala idealan grip, treba imati "labavu" karkasu da bi se ostvarila što veća kontaktna površina. Isto tako , karkasa je napravljena od platana, a svako platno je u stvari puno tankih čelićnih niti utopljenih u jednu vrst gume. Kada je karkasa napregnuta, niti manje titraju, proizvode manje trenja , manje topline, i guma se slabije grije, manji grip , manja potrošnja. Labavija karkasa, znaći više hoda u nitima, više trenja, više topline, guma se više grije, a samim time se povećava grip ali i povećava potrošnja.

    U Metzeleru su napravili jednostavnu stvar, a to je da M5 ima kad je u pitanju karkasa, tri različite zone " napregnutosti " da bi se na taj naćin omogućilo da karkasa, a samim time i performanse, u svim režimima upotrebe ( auto put, izlasci iz zavoja, kočenje, grip u zavoju itd ), funkcioniraju idealno.

      Sada je: 15/5/2024, 00:22.