Ja putujem

Iskoristite prednosti registriranih članova!
Upišite svoje podatke za logiranje

Join the forum, it's quick and easy

Ja putujem

Iskoristite prednosti registriranih članova!
Upišite svoje podatke za logiranje

Ja putujem

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ja putujem

Free forum for free travel





NA ŽALOST OVAJ FORUM SE ZATVARA.......



















+2
Dragec07
cux
6 posters

    Čišćenje lanca

    cux
    cux
    Roler
    Roler


    Registration date : 03.03.2008

    Čišćenje lanca Empty Čišćenje lanca

    Postaj by cux 4/8/2010, 11:32

    Samo da odmah bude jasno - kolege na forumu koji nemaju lanac na svojim dvokotačnim prometalima nek se suzdrže od komentara Čišćenje lanca Icon_lol Čišćenje lanca Icon_lol

    Dakle, tema je prožvakana na nekim forumima ali me zanima vaše mišljenje...čime čistit(e)i lanac?

    1. Sprej
    2. Nafta
    3. Petrolej
    4. ...

    Kolko vidim, ekipa spominje petrolej pošto ne nagriza kao nafta...i dosta je jeftinija opcija od spreja za čišćenje...

    Svi savjeti i mišljenja (osim prozvanih na početku posta Čišćenje lanca Icon_wink ) dobrodošli.
    Dragec07
    Dragec07
    Admin
    Admin


    Registration date : 02.02.2008

    Čišćenje lanca Empty Re: Čišćenje lanca

    Postaj by Dragec07 4/8/2010, 13:56

    Poštovani kolega,
    obzirom da pripadam grupi koja ima lanac na svom ljubimcu, odmah sam se osjetio pozvanim da dam jedno i jedino stručno i pravo mišljenje.
    Prva preporuka bi bila uštediti malo novaca i svakako zamijeniti lanac kardanom. Iskreno rečeno nisam siguran kako bi vizuelno izgledao Bandit sa kardanom, ali pouzdano znam da bi održavanje kao takvo odmah nestalo kao tema ovog foruma. Teško je naći temu na forumu koja bi se zvala: Mjesečno, polugodišnje, godišnje održavanje kardana.
    No kako ta zamjena nije jednostavna, nastavljam dalje sa iznošenjem mišljenja o lancu.

    Kod tvog frenda vulkanizera upozna sam tipa koji mi se žalio kako mu je već došlo vrijeme za promjenu lanca, a napravio je nekih 36 tkm (koliko mu ima i motor - sport turer). A tvrdi da ga je redovno održavo, na svoj način. Svakih 700-800 kilometara redovno je vozio motor na pranje, na one samoposlužne praonice. Pažljivo bi oprao lanac, napravio 2-3 kilometra da se osuši i onda u garaži lijepo ga nasprejo tekućinom za lance, ali tek toliko da pređe sve karike. Zatim bi napravio još koji krug da se sve to zgrije, pa nazad u garažu i normalno sprejanje lanca, lagano bi prebrisao sve i pustio da se ocijedi do jutra. Operacija lanac tim bi završila za slijedećih 800 kilometara.
    Iskreno rečeno, čini mi se da ovo nije nimalo prezahtjevno i stvarno ne oduzima puno vremena.
    Borris
    Borris
    Moped
    Moped


    Registration date : 13.05.2009

    Čišćenje lanca Empty Re: Čišćenje lanca

    Postaj by Borris 4/8/2010, 16:35

    Kaj se tiče pranja lanca to nije preporučljivo prečesto delat......Svakih 5-6tkm a može i rijeđe ak se nije vozilo po prašnjavim (neasfaltiranim ) cestama. I jedna vrlo važna napomena : minivoš kaj dalje od lanca !!!! S njim ni u ludilu NE prati lanac !!!! Velki pritisak vode može izbit ili oštetit gumice a da ne velim da taj isti pritisak vode istjera mast iz rolica lanca i ostane voda koju nebu istjeral spray za podmazivanje....Kolko je time umanjeno podmazivanje nemoram pričat ! Najbolje je lanac oprat petrolejem ( može i nafta ak se ne pere prečesto) sa pemzlom dok ne curi čisti petrolej i onda LAGANO ispuhat kompresorom (ne sa velkim pritiskom). Nakon toga obrist lanac krpom i pričekat da se osuši. Zatim vožnjom od cca 10km zagrijat lanac i tak toplog normalno podmazat sprejem ili uljem (najbolji je hipenol ) i ostavit do ujutro motor u garaži da se ulje (spray) dobro upije....Postupak podmazivanja ponavljat svakih 500-600km...Povremeno prije podmazivanja krpom obrisat lanac od starog ulja....I to bi bilo to !
    mg750ie
    mg750ie
    Biker
    Biker


    Registration date : 17.05.2009

    Čišćenje lanca Empty Re: Čišćenje lanca

    Postaj by mg750ie 5/8/2010, 10:39

    svejedno je bolje imati kardan, Čišćenje lanca Icon_idea
    sju_rod
    sju_rod
    Admin
    Admin


    Registration date : 03.02.2008

    Čišćenje lanca Empty Re: Čišćenje lanca

    Postaj by sju_rod 5/8/2010, 11:55

    sa mini vashom se ne peru ni kotači a kamoli lanac a pametni ga neče ni po laku na oklopima dakle sa takvim pranjem lanac nebu dugo zdržal a kaj se tiče ostalog sve je dobro i petrolej i nafta samo ne često,vjerovatno je najbolji sprej ali je skup tak da ko može super.U svemu tome je naj važnije da se održava na ovaj ili onaj način jer onda se brzo mora mjenjaako se ne održava a nije baš jeftin a razlika može biti i do deset tisuča kilometara a to baš nije malo.Moram priznati da dok sam vozil bandita nisam baš posebno bil pažljiv prema njemu i moral sam ga mjenjat sa dvadeset tisuča a svi su mi rekli da sam mogel proči još barem deset e pa vidite zakaj trebate ipak biti prijatel lancu..........................
    lavica
    lavica
    Moped
    Moped


    Registration date : 07.02.2008

    Čišćenje lanca Empty Re: Čišćenje lanca

    Postaj by lavica 5/8/2010, 13:11

    ja to metnem u suđericu i zante kak je lepi. (ak to skuter opće ima) confused sorry na off-u.
    mg750ie
    mg750ie
    Biker
    Biker


    Registration date : 17.05.2009

    Čišćenje lanca Empty Re: Čišćenje lanca

    Postaj by mg750ie 5/8/2010, 14:32

    Ipak je bolji kardan Čišćenje lanca Icon_tongue

    Sponsored content


    Čišćenje lanca Empty Re: Čišćenje lanca

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: 13/5/2024, 21:28.